Programmes A and B
Wednesday 13 July 2022, 18:30
Thursday 14 July 2022, 18:30
Saturday 16 July 2022, 13:30
Morgen
Choreography Wayne McGregor
Music Richard Strauss
Dancers Francesca Hayward, Cesar Corrales
Act II pas de deux from Giselle
Choreography Marius Petipa after Jean Coralli and Jules Perrot
Music Adolphe Adam
Dancers Sarah Lamb, Marcelino Sambé
Le Parc
Choreography Angelin Preljocaj
Music Wolfgang Amadeus Mozart
Dancers Yasmine Naghdi, Reece Clarke
Apollo pas de deux
Choreography George Balanchine
Music Igor Stravinsky
Dancers Marianela Nuñez, Ryoichi Hirano
Act II pas de deux from Swan Lake
Choreography Lev Ivanov
Music Pyotr Tchaikovsky
Dancers Mariko Sasaki, William Bracewell
Act I pas de deux from Romeo and Juliet
Choreography Kenneth MacMillan
Music Sergei Prokofiev
Dancers Akane Takada, Alexander Campbell
Second movement pas de deux from Concerto
Choreography Kenneth MacMillan
Music Dmitri Shostakovich
Dancers Sarah Lamb, Ryoichi Hirano
Act I pas de deux from Manon
Choreography Kenneth MacMillan
Music Jules Massenet
Dancers Francesca Hayward, Alexander Campbell
Dance of the Blessed Spirits
Choreography Frederick Ashton
Music Christophe Willibald von Gluck
Dancer William Bracewell
Le Corsaire pas de deux
Choreography Marius Petipa
Music Riccardo Drigo and Ludwig Minkus
Dancers Yasmine Naghdi, Cesar Corrales
"Rubies" from Jewels
Choreography George Balanchine
Music Igor Stravinsky
Dancers Akane Takada, Marcelino Sambé
Infra pas de deux
Choreography Wayne McGregor
Music Max Richter
Dancer Sarah Lamb, Edward Watson
Tchaikovsky Pas de Deux
Choreography George Balanchine
Music Pyotr Tchaikovsky
Dancers Marianela Nuñez, Reece Clarke
Sunday 17 July 2022, 13:30
Sunday 17 July 2022, 18:00
Monday 18 July 2022, 14:00
"Diamonds" from Jewels
Choreography George Balanchine
Music Pyotr Tchaikovsky
Dancers Sarah Lamb, Ryoichi Hirano
Act III pas de deux from Alice's Adventure in Wonderland
Choreography Christopher Wheeldon
Music Joby Talbot
Dancers Akane Takada, Alexander Campbell
After the Rain
Choreography Christopher Wheeldon
Music Arvo Pärt
Dancers Marianela Nuñez, Reece Clarke
Dance of the Blessed Spirits
Choreography Frederick Ashton
Music Christophe Willibald von Gluck
Dancer William Bracewell
Within the Golden Hour
Choreography Christopher Wheeldon
Music Ezio Bosso and Antonio Vivaldi
Dancers Sarah Lamb, Marcelino Sambé
Rhapsody pas de deux
Choreography Frederick Ashton
Music Sergei Rachmaninov
Dancers Francesca Hayward, Alexander Campbell
Act III pas de deux from Don Quixote
Choreography Marius Petipa
Music Ludwig Minkus
Dancers Yasmine Naghdi, Cesar Corrales
Meditation from Thaïs
Choreography Frederick Ashton
Music Jules Massenet
Dancers Sarah Lamb, Ryoichi Hirano
New Solo (World premiere)
Choreography Arthur Pita
Dancer Edward Watson
Pas de deux from Act 1 of Manon
Choreography Kenneth MacMillan
Music Jules Massenet
Dancers Yasmine Naghdi, Reece Clarke
Chroma
Choreography Wayne McGregor
Music Joby Talbot, Jack White III
Arranged by Joby Talbot
Orchestrated by Christopher Austin
Dancers Akane Takada, Marcelino Sambé
Pas de deux from Act 1 of Romeo and Juliet
Choreography Kenneth MacMillan
Music Sergei Prokofiev
Dancers Francesca Hayward, Cesar Corrales
Grand pas classique
Choreography Victor Gsovsky
Music Daniel-François Auber
Dancers Marianela Nuñez, William Bracewell
※ Programmes and casting as of 29 June 2022 are subject to change.